Boys’ Track

Header-Btrack

Coaches and Captains

Chris Carbone, Head Coach

Coach Carbone has been very fortunate to have worked with many high school and collegiate athletes helping them reach their individual and team goals.  His passion for leading student-athletes is undeniable.  Through his relentless dedication, Chris has spent his time producing multiple state qualifying athletes, developed all-time league and school record holders and led his athletes to numerous Academic and All-Conference Honors.  As a leader, Chris instills values in his student-athletes that apply to everyday life on and off the field of play.  This helps reveal character, improves their capacity to learn and obtain quality outcomes, and also creates unique opportunities that will help shape their future.


*Coach Carbone works specifically with the Sprints and Jumps event groups.  Chris is also the Boys Assistant Cross Country Coach and serves as an Athletic Department Assistant during the winter season.

Scott Bosworth, Distance Coach

Coach Bosworth (Coach Boz) serves as the assistant coach of the Boys’ Track and Field and Cross Country teams at Milton Academy. During his tenure at Milton, Coach Bosworth has trained hundreds of runners of all abilities, many of whom have gone on to compete for D-1 and D-3 colleges.  He has coached athletes to five Milton Academy records in the 800m, 1500m, 3000m and 5K, numerous Foot Locker XC and New Balance Nationals qualifiers and one USATF National Champion in the 1500m. During the winter season, Coach Bosworth leads GBTC Prep, an elite indoor track program for High School students whose schools do not offer indoor track. Coach Bosworth is a long term member of and competitor for the Greater Boston Track Club. In his early running career he competed for LaSalle University and later for the University of Rhode Island.

Steve Darling, Head Throws and Strength & Conditioning Coach

 

George Duryea, Assistant Distance Coach

Erin Carberry, Hurdles & Assistant Jumps Coach

Captains: Teddy Beaudoin ’17, Wes Hudson ’17, Allan Rappleyea ’17

Boys' Track Record Board
Event Name Time Year
100m Cozier, D. 11.04c 2015
200m Klinkhoff, J. 22.24c 2002
400m Klinkhoff, J. 49.04c 2002
800m Beaudoin, A. 1:56.59 FAT 2011
1500m Bosworth, B. 4:05.91 FAT 2013
3000m Bosworth, B. 8:56.54c 2013
110m High
Hurdles
Chung, S. 15.24s 1985
300m IM
Hurdles
Onyeagoro, I. 41.04c 1985
4x100m Relay D. Cozier, M. Silva, C. Lewis, C. Desir 43.79 FAT 2015
4x400m Relay R. Dunn, Cope,
S. Whalen, J. Child
3:28.44c 1983
Event Name Mark Year
Shot Put Gilmore, B. 53’5.25″ 2015
Discus Gilmore, B. 151′ 1.00″ 2015
Javelin Brown, J. 189′ 11.00″ 2015
Long Jump Lewis, C. 21′ 9.50″ 2013
Triple Jump Cummings, W. 45′ 2.00″ 2001
High Jump Bestgen, R. 6′ 4.00″ 1981
Laforce, R. 2005
Pole Vault Lingos-Webb, J. 13′ 7.00″ 2005

Note:
FAT = fully automated timing
c = converted from hand time by rounding up to nearest tenth and adding 0.24

Top Five All-Time Records
 Running   Name Time Year
100m SR Cozier, D. 11.04c 2015
2 Ryan, R. 11.23 FAT 2004
3 Evans, C. 11.33c 1990
4 Heard, A. 11.34c 1993
5 Silva, M. 11.37 FAT 2015
200m SR Klinkhoff, J. 22.24c 2002
2 Heard, A. 22.54c 1993
3 Evans, C. 22.74c 1990
Rhodes L. 1986
5 Cozier, D. 22.78 FAT 2015
400m SR Klinkhoff, J. 49.04c 2002
2 Child, J. 50.24c 1983
3 Dugger, L. 50.44 FAT 2000
4 Rhodes, L. 51.04c 1987
5 Haley, B. 51.14c 1986
800m SR Beaudoin, A. 1:56.59 FAT 2011
2 Bosworth, B. 1:57.34c 2013
3 Haley, B. 1:57.74c 1986
4 Child, J. 1:58.94c 1983
5 Sugrue, E. 1:59.84c 1984
1500m SR Bosworth, B. 4:05.91 FAT 2013
2 Child, J. 4:07.54c 1983
3 Russell, H. 4:08.38 FAT 2010
4 Miller 4:09.54c 1984
5 Kaye, A. 4:10.94c 1986
3000m SR Bosworth, B. 8:56.54c 2013
2 Young, R. 9:04.44c 1987
3 Russell, H. 9:05.70 FAT 2011
4 Bell, S. 9:14.24c 1982
5 James, C. 9:15.07 FAT 2014
110m High
Hurdles
SR Chung, S. 15.24c 1985
2 Lingos-Webb, J. 15.29 FAT 2004
3 Cahners, J. 15.44c 1992
4 Lewis, C. 15.74c 2015
5 Fogelquist, T. 15.84c 1988
Onyeagoro, I. 1985
Conant, B. 1980
300 IM
Hurdles
SR Onyeagoro, I. 41.04c 1985
2 Bead, V. 41.14c 1989
3 Mountain, K. 41.23 FAT 2007
4 Barrette, N. 41.34c 2013
5 Cahners, J. 41.29c 1992

 

 Relays   Names Time Year
4x100m
Relay
SR D. Cozier, M. Silva, C. Lewis, C. Desir 43.79 FAT 2015
2 A. Heard, M. Kirschner,
P. Turcotte, C. Evans
44.14c 1991
V. Bead, D. Jackson,
P. Turcotte, C. Evans
1990
3 R. Ryan, J. Lingos-Webb,
O. Longus, T. Simmons
44.74 FAT 2003
V. Bead, D. Jackson,
C. Yip, C. Evans
44.74c 1989
4x400m
Relay
SR R. Dunn, Cope,
S. Whalen, J. Child
3:28.44c 1983
2 C. Evans, E. Ngwenya,
J. Cahners, A. Heard
3:28.74c 1991
3 A. Heard, V. Bead,
C. Evans, D. Jackson
3:30.88c 1990
4 C. Cote, A. Alston-Moore,
A. Lima, R. Edwards
3:31.04FAT 2008
5 J. Dwyer, A. Sabitsky, J. Simplice, B. Bosworth 3:31.24c 2013

 

 Field   Name Distance/Height Year
Shot Put SR Gilmore, B. 53’5.25″ 2015
2 Holcum, T. 51’5.00″ 1960
3 Tarisai, N. 49′ 7.00″ 2003
4 Swirbalus, J. 47′ 9.00″ 1984
5 Sweeney, J. 47′ 3.00″ 1989
Discus SR Gilmore, B. 151’1.00″ 2015
2 Hutchinson, W. 140′ 10.00″ 1988
3 Douglas 135′ 10.00″ 1984
4 Rubin, P. 133′ 9.00″ 1988
5 Sweeney, J. 132′ 5.00″ 1989
Javelin SR Brown, J. 189’11.00″ 2015
2 Sheptyck, S. 189′ 6.00″ 1971
3 Gilmore, B. 186’11.00″ 2013
4 Chayet, E.T. 176’10.00″ 1984
5 Carter, C. 169’10.00″ 1984
Long Jump SR Lewis, C. 21’9.50 2013
2 Heard, A. 21’8.00″ 1993
3 Dugger, L. 21’6.50″ 2000
4 Bead, V. 21’6.00″ 1989
5 Cozier, D. 21’4.00″ 2015
Triple Jump SR Cummings, W. 45′ 2.00″ 2001
2 Carter, C. 45′ 1.75″ 1984
3 Parkman, R. 44′ 7.00″ 1980
4 Lewis, C. 43’9.50″ 2015
5 Nickens, R. 42′ 11.75″ 1987
High Jump SR Bestgen, R. 6’4.00″ 1981
Laforce, R. 2005
3 Fogelquist, T. 6′ 3.00″ 1987
4 Cummings, W. 6′ 2.00″ 2002
Iyahen, O. 1992
Lucas, M. 1990
Wilde, P. 1986
Onyeagoro, I. 1985
Nash 1978
Clark 1977
Pole Vault SR Pawlak, S. 13’8.00″ 2011
2 Lingos- Webb, J. 13’7.00″ 2005
3 Lee, K 13’6.00″ 2014
Cummings, W. 13’6.00″ 2002
5 Perkins 13′ 5.75″ 1967

Note:
FAT = fully automated timing
c = converted from hand time by rounding up to nearest tenth and adding 0.24

1st Team Schedule and Results

Head Coach

TEMPCoach

Chris Carbone
Chris_Carbone@Milton.edu